PROIECTELE CARE CONTINUĂ DEZVOLTAREA
JUDEȚULUI BISTRIȚA-NĂSĂUD 2024 - 2028
#CentrulEducativGrigorePletosu își deschide larg porțile pentru încurajarea performanțelor școlare ale acopiilor cu dorință de implicare în activități care să-i crească.
Aici, în clădirea care îi poartă numele primului protopop ortodox al Bistriței, își desfășoară activitatea 3 clase primare a școlii “Sfântul Stelian”, într-un sediu modern și dotat la standarde europene.
În semn de apreciere pentru eforturile depuse în reabilitarea centrului ÎPS Andrei a oferit domnului Victor Ponta, Ordinul „Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin”. Coordonatorului proiectului și managerului Școlii, preotului Tudor Mudure-Iacob i-a fost acordată “Crucea Transilvană” pentru clerici, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Clujului.
Mulțumesc, ÎPS Andrei pentru Distincția “Certificatul Eparhial de Ctitor”, mă onorează și mă obligă în același timp să continui munca și proiectele de dezvoltare din #PoartaTransilvanieiBistrițaNăsăud.
Mulțumim pentru grija acordată educației prin păstrarea valorilor creștine, ÎPS Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului și PS Benedict Bistrițeanul.
De asemenea, îi mulțumim domnului prim-ministru, Victor Ponta, pentru tot sprijinul și implicarea în transformarea în realitate a acestui proiect.
În cadru festiv, au fost acordate o serie de distincţii pentru Ionuţ Găvan – administrator Amicii Building – „Crucea Transilvană”, ing. Iacob Ionuţ Lucian (proiectant) – Ordinul „Sf. Martiri Năsăudeni”, ing. Paul Ioan Souca (proiectant) – Ordinul „Sf. Martiri Năsăudeni”, prof. univ. dr. Sorin Augustin Câlea (consilier eparhial) – Ordinul „Sfântului Ierarh Pahomie de la Gledin”.
„Gramata Mitropolitană, însoţită de Sfânta Scriptură, cartea de căpătâi a creştinului”, a fost acordată ing. Ionuţ Salvan (administrator Nepos Magic Electric), lui Nicolae Gâvan (manager proiect), Simion Pătrăşcan (administrator Royal Center SRL), George Brănişteanu (manager general Instalaţii).



